OKULLAR KAPANDI VE 2017/2018 SEZONU LGS SONUÇLARI AÇIKLANDI. BUNUNLA BERABER LGS’YE GİREN ÖĞRENCİLERİ HANGİ LİSEYE GİTMELİYİM HEYECANI SARDI. LİSELER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLERİ AŞAĞIDAKİ YAZIMDA AÇIKLAMAYA ÇALIŞACAĞIM ARKADAŞLAR.

Fen Lisesi nedir ? Anadolu Lisesi nedir ? Sosyal Bilimler Lisesi nedir ? Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi nedir ? Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi nedir?

FEN LİSESİ NEYİ AMAÇLAR?

Türkiye’de az sayıda bulunan ve sayısal ağırlıklı öğretim yapan kurumların listesi. Fen Liselerinde’nde eğitim süresi genel olarak 4 yıldır. 1 sene hazırlık sınıfı bulunan liseler de olup; bu liseler 5 sene eğitim veren liselerdir.Öncelikli olarak, nitelikli bilim insanları yetiştirmek, başarı ve zeka seviyeleri yüksek öğrencileri eğitmek amacıyla kurulmuşlardır.

Fen Liselerinin Amacı
* Zeka düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri bu alanlar üzerine hazırlamayı amaçlar.
* Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan Bilim insanlarını yetiştirmeye çalışır.
* Öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara yönlendirmeyi ve ortam hazırlamayı amaçlar.

Kısaca Fen ve Matematik alanında kendini geliştirmek isteyen öğrencilerin üzerinde yoğunlaşıp, başarı kazandırmaya çalışan ve üniversite kazandırma oranı yüksek olan lise türüdür.

ANADOLU LİSESİ NEYİ AMAÇLAR?

Anadolu Liseleri, öğrencileri ilgi ve başarılarına göre yükseköğretim kurumlarına hazırlayan liselerdir. Amaçları ise uzmanlarca geçerliliği kabul edilmiş bilgiler öğretip, bu doğrultuda gelişim ve başarı gösterecek ve dünyadaki gelişimleri izleyebilecek seviyede bireyler yetiştirmektir.

Anadolu Liseleri’nde eğitim süresi genel olarak 4 yıldır. 1 sene hazırlık sınıfı bulunan liseler de olup; bu liseler 5 sene eğitim veren liselerdir. Anadolu Liseleri’nde öğrenim gören öğrenciler fen bilimleri, Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve yabancı dil alanlarında öğrenim görürler. Bu okullarda, MEB tarafından uygun görülen müfredat programı uygulanır.

Derslerin öğretimi Türkçe yapılır, ancak bazı okullarda fen bilimleri ve matematik dersleri 1. Yabancı dil ile okutulabilmektedir. Anadolu liselerinde 1. yabancı dil olarak İngilizce, Fransızca ve Almanca dersleri verilmektedir.

Anadolu Lisesi, Fen Lisesi veya Sosyal Bilimler Lisesi’nden bir bakıma daha avantajlı durumdadır. Fen Lisesi öğrencisi sadece sayısal, Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi de sadece sözel bölümde okuyabilirken; Anadolu Lisesi, öğrencilere her bölümde okuma imkanı sunar.

SOSYAL BİLİMLER LİSESİ NEYİ AMAÇLAR?

Sosyal Bilimler Liseleri 2003 yılında, Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmesi amacıyla kurulmuştur. Şu an toplam sayısı 31’e ulaşmıştır.

Kuruluş yönetmeliğinde SBL’nin amaçları şöyle açıklanmıştır:

 • Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık eder.
 • Edebiyat ve sosyal bilimler alanlarındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlar.
 • Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde Türkçe ve yabancı dil öğrenmelerini sağlar.
 •  Öğrencilerde geçmiş nesiller ile çağdaşları arasında ortak duyguların uyandırılmasını sağlar.
 • Türk sanat ve kültür birikimini anlayıp yorumlayabilen, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirir.
 • Toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunur.
 • Öğrencileri edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında araştırmaya yöneltecek ve gelişmelere ilgilerini uyandıracak ortam ve şartları hazırlar.

MESLEK LİSELERİ NEYİ AMAÇLAR?

Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan resmi meslek ve sanat okullarının tümüne verilen genel isim ve addır.

 • Bu okullarda öğrencilere, orta öğretim düzeyinde ortak bir genel kültür kazandırmayı amaçlayan genel kültür dersleri ile birlikte endüstriyel teknik alanlarda mesleki formasyon verilmesini ve en az bir yabancı dil öğretilmesini amaçlayan, öğrencileri hem hayata, hem de yüksek öğrenime hazırlayan programlar uygulanmaktadır.
 • Anadolu teknik meslek liselerinin öğretim süresi 4 yıldır.
 • Mezunları sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksekokulu programlarına girebilmektedirler.
 • Bu okulu bitiren öğrencilere ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarına sahip İŞ YERİ AÇMA BELGESİ verilir, ayrıca TEKNİSYEN unvanı ile istihdam edilirler.

  PROJE İMAM HATİP LİSESİ NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 2016-2017 eğitim öğretim yılında Türkiye’nin farklı illerindeki 34 Anadolu imam hatip lisesi, “Fen ve Sosyal Bilimler Projesi” kapsamına alındı. Projeye dahil edilen okullarda, imam hatiplerde okutulan mesleki derslerin yanı sıra fen ve sosyal bilimler lisesi müfredatı uygulanacaktır.

İlk kez uygulanacak proje kapsamında seçilen imam hatip liseleri ile ülkenin en zeki çocuklarının imam hatiplerde yetişmesinin önü de açılmış olacak.

 

 •     Sorularınızı http://www.tuzlaozelders.net/soru-cevap/  linkinden yada instagram hesabımızdan iletebilirsiniz.                                                Mehmet Öğretmen                                                                                                  @mehmethocam20                                                                                                @tuzlaozelders

4 thoughts on “HANGİ LİSEYE GİTMELİYİM? LİSELER ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir